Otázky a odpovědi

Od kolika let může jet mé dítě na tábor?

Na tábor tohoto typu mohou jet všechny děti od 6 do 15 let věku. Takže dosáhlo-li Vaše dítko 6 let, tak hurá s ním na tábor.

Nevadí, že mé dítě je ještě předškolák a tudíž neumí číst a psát?

Ne ne, to vůbec ničemu nevadí. Už jsme měli na táboře spoustu dětí, co šly do školy až po prázdninách a nikdy v tom nebyl žádný problém.

Moje dítě jede poprvé na tábor. Mám strach, že se mu bude stýskat. Jak ho mám na tábor připravit? Co když bude plakat?

To, že se vaše dítě odhodlalo jet samo na letní tábor znamená, že už je docela velké a že má odvahu pustit se maminčiny sukně a vydat se za dobrodružstvím s kamarády. Podpořte ho v tom. Vyprávějte mu, že na táboře bude každý den spousta her a zábavy, pozná nové kamarády, zažije dobrodružství...

Chápeme, že je obtížné vypustit dítě z ochranné mateřské náruče. Také jsme si tím prošli. Věřte ale, že naše děti jsou bez našeho dohledu samostatnější, naučí se rychle spoléhat sami na sebe, dokáží najednou plno věcí, které za ně do té doby dělala maminka.

Na stýskání děti obvykle přes den nemají čas, protože jsou neustále zaměstnané táborovými hrami. Každý rok se ale pár slziček objeví. To, že se dítěti stýská, je normální. Je dobré si tenhle malý stesk prožít v bezpečí party kamarádů, kde většinou brzy přejde. Dětem se stýská zejména před spaním, kdy mají více klidu a najednou si vzpomenou. V takových případech jsme ale připravení přečíst pohádku na dobrou noc, pohladit, povídat si, držet za ruku, dokud dítě neusne. Nebojte se, nikoho v tom nenecháme samotného.

Pište dětem na tábor co nejčastěji. Pokud chcete ušetřit za poštovné, můžete předem připravit očíslované pohledy či dopisy do jedné velké obálky označené jménem dítěte a heslem POŠTA. Obálku předáte u odjezdu a během tábora z ní bude oddílový vedoucí dítěti poštu dávat.

Nedávejte dětem mobilní telefon a nevolejte mu. Zkuste to vydržet, i když je to v dnešní moderní době těžké. To, že má dítě možnost vám zavolat, jen zbytečně zvyšuje jeho úzkost. Z bohatých zkušeností minulých let víme, že pokud má dítě na táboře mobil, často zavolá rodičům impulsivně, například po hádce s kamarádem. S vašimi dětmi jsme nepřetržitě, promluvte s nimi o tom, že se s jakýmkoli problémem může obrátit na svého vedoucího.  


Můžu dítě na táboře navštívit?

Návštěvu na táboře vám nemůžeme zakázat. Ze zkušeností ale nedoporučujeme děti navštěvovat. Není to proto, že bychom vás neradi viděli, ale pokud do tábora zavítají rodiče, většinou to naruší chod celého tábora nebo minimálně oddílu, ve kterém je vaše dítě. Také se vystavujete riziku, že vaše dítě bude chtít odjet domů s vámi dříve, nebo zklamání, že vaše dítě není z návštěvy nadšeno tak, jak jste si představovali :) Ostatní děti pak mohou být smutné z toho, že za nimi nikdo nepřijel. Zkuste to vydržet, 14dní uteče jako voda. Pokud se na nás ale přesto chcete přijet podívat, zavolejte prosím předem hlavnímu vedoucímu.

Moje dítě se občas v noci počůrá.

Pokud je vaše dítě zvyklé, že ho v noci budíte na čůrání, uveďte to prosím do přihlášky. Dítě v noci vzbudíme a odvedeme na záchod. Pokud by se přeci jen stalo, že se dítě počůrá, máme k dispozici několik náhradních spacáků, které dětem poslouží do doby, než jejich spacák vymácháme a usušíme.

 

Mluvte s námi o svých obavách, starostech, představách a přáních. Jen pokud o nich budeme vědět, máme možnost na ně reagovat.


Moje dítě neumí plavat.

Každoročně máme na táboře poměrně dost neplavců. Neplavcům je dobré přibalit na tábor rukávky, kruh, vestu nebo plavací pásek. Většinou se děti cachtají v okolí tábora v mělkém potoce. Pokud bychom se vydali na koupání do rybníka, neplavci mají vždy při koupání záchranné pomůcky. Z důvodu bezpečnosti se také děti při koupání střídají a je nad nimi nepřetržitý dohled několika dospělých.